Český goalball má zlato

V italském městě Ascoli Piceno v neděli 28. října zvítězila česká goalballová reprezentace na mistrovství Evropy skupiny B. Český tým prošel celým šampionátem bez jediné ztráty zápasu a příští rok tak bude startovat na mistrovství Evropy v elitní skupině A.

Už v úterý 22. října odjel tým ve složení J. Božek, T. Franěk, M. Novotný, J. Sarkány, V. Svoboda a L. Valer do Itálie. Postoupil bez potíží základní kvalifikací a dostal se do základní skupiny spolu s goalballisty z Dánska, Maďarska, Izraele a Bulharska. Ve středu čeští goalballisté vyhráli svůj první zápas s Dánskem 13:4, ve čtvrtek zvítězili nad Maďarskem 6:2 a nad Izraelem 11:1. V pátek postoupili jako první ze skupiny do čtvrtfinále po vítězství 16:7 s Bulharskem.

Ve čtvrtfinále nedali čeští goalballisté šanci polským reprezentantům, když jim vsítili sedm branek a do naší branky se míč nedostal ani jednou. Drtivým vítězstvím se probojovali do semifinále. V semifinále se Češi utkali opět s Izraelem, který porazili rozdílem 10:3, což znamenalo postup do finále a také do elitní skupiny A. Už v sobotu 27. října si tak reprezentanti splnili svůj první cíl. V neděli se rozhodlo o definitivním vítězství českého týmu na mistrovství Evropy ve skupině B zápasem s Belgií. Češi vyhráli 7:2 a na krk si tak pověsili zlaté medaile.

Příští rok tak bude Česká republika na ME soupeřit ve skupině A s Belgií a Ukrajinou, kteří skončili na tomto šampionátu druzí a třetí.

Zdroj: časopis Můžeš