Smartphony pro lidi se zrakovým postižením

Částečná nebo úplná ztráta zraku nebrání v používání smartphonu, ale vyžaduje úpravy běžných zařízení. V Barceloně se prezentuje projekt Ray, který vznikl v Izraeli za podpory Qualcommu. Cílem projektu je zpřístupnit nejen základní funkce telefonu, ale také obsah uložená v Centrální knihovně pro nevidomé a zrakově postižené. Pro usnadnění ovládání používá telefon vibrační a hlasovou odezvu. Apple i Google se snaží zpřístupnit své operační systémy zrakově postiženým a za tímto účelem do mobilních systému doplnili možnost zvukové odezvy, kdy telefon strojovým hlasem předčítá informace na obrazovce. Pro pohodlné ovládání dotykového přístroje bez pevných orientačních bodů a „aretace“ pohybu v menu je však nutný speciální software i celá zařízení.

V Barceloně se představuje přímo na výstavišti jeden z projektů, které mají používání dotykových telefonů nevidomým usnadnit. Project Ray spojuje speciální software s upraveným telefonem Huawei Ascend G300 se středovým tlačítkem pro návrat do základní obrazovky.

Orientaci v nabídce telefonu usnadňuje menu uspořádané do pevné matice s centrálním bodem a osmi ikonami pro různé funkce uspořádanými do čtverce kolem středu. Kromě základních funkcí umí Ray odečítat i polohu z GPS souřadnic. Bohužel nejde o nic levného, poměrně zastaralý a mírně upravený telefon Ascend G300 se speciálním softwarem stojí 750 dolarů, tedy více než nový iPhone nebo Xperia Z bez úvazku u operátora. V Barceloně se snaží na startupových akcích prosadit i český projekt Big Launcher, který díky velkým ikonám a dalším úpravám androidu usnadňuje používání dotykových telefonů i nevidomým a zrakově postiženým. Stejný projekt v loňském roce uspěl na mezinárodní soutěži Vodafonu.

zdroj: časopis Můžeš