Škola pro slabozraké v Hejčíně už je připravena sloužit dětem, stála čtvrt miliardy

V celé České republice jsou jen tři takové a ta olomoucká je z nich momentálně tou nejlepší. Tímto prvenstvím se může chlubit Základní a mateřská škola prof. V. Vejdovského v Olomouci - Hejčíně, kterou dnes slavnostně otevřeli zástupci investora a dodavatelských firem. Novostavba vzdělávacího zařízení pro nevidomé a slabozraké děti včetně vybavení přišla na čtvrt miliardy korun a výuka v ní začne v pondělí 3. září.

Myšlenka přesunout školu pro nevidomé a slabozraké z již dlouho nevyhovujících prostor v Litovli do nového objektu v Olomouci vznikla v roce 1999, stavět se ale začalo až v lednu loňského roku. Samotná stavba přišla na čtvrt miliardy korun, jejím investorem byl Olomoucký kraj, který si na tento projekt půjčil z Evropské investiční banky. "Původní naddimenzovaný projekt jsme museli revidovat a připravit nové řešení. I tak je stavba s náklady ve výši čtvrt miliardy korun největší investiční akcí dokončenou krajem v posledních letech," konstatoval hejtman kraje Martin Tesařík, podle nějž je ale možné, že v budoucnu bude na okolních pozemcích patřících kraji stavební činnost pokračovat.

Samotná základní škola má kapacitu 102 žáků a 27 pedagogů. Patří k ní i mateřská škola pro 15 dětí, internát s jídelnou, tělocvična a venkovní cvičné hřiště, kde si žáci mohou vyzkoušet život v reálných situacích se svým smyslovým postižením. V nejvyšším patře budovy se nachází i společenská místnost s pódiem. "Počítáme s tím, že se zde mohou do budoucna konat i představení malých forem určená pro veřejnost," prozradil ředitel školy Jiří Müller.
Vzdělávací centrum pro slabozraké sídlí v několika objektech. V prvním z nich je v přízemí umístěno vedení školy, kabinety učitelů, speciální pedagogické centrum, šatny a v levé části mateřská školka. Ve druhém podlaží jsou učebny výpočetní techniky, jazyků a přírodních věd, cvičné kuchyňky a knihovna. Ve třetím podlaží je audiovizuální a hudební sál pro sto lidí, kabinety hudební výchovy a technické zázemí.

Přední část objektu plynule navazuje zastřešeným dvoupodlažním koridorem na jeho další prostory, kde jsou ve dvou spodních patrech umístěny univerzální učebny pro sedm až deset žáků s kabinety a hernami. Třetí podlaží je technické.
Vedle školy je internát s jídelnou. V přízemí budovy je jídelna pro žáky a učitele s kapacitou 150 dovezených jídel a zázemí jídelny s kuchyní a sklady. V druhé části je společenská místnost a tři pokoje pro žáky. V prvním poschodí se nachází pět pokojů včetně sociálního zařízení. V objektu může být ubytováno až 29 osob. Internát je spojovacím zastřešeným koridorem propojen se zázemím tělocvičny. V zadní části budovy je kotelna a strojovna vzduchotechniky. Tělocvična je určena pro tenis, volejbal, basketbal, badminton, goalbal (míčový sport pro dvě tříčlenná družstva, zpravidla nevidomých a slabozrakých) a je zde také lezecká stěna a další sportovní pomůcky. Centrum má vlastní trafostanici a dále jsou zde také parková stání, sklady kol a zahrádky pro žáky.

Školní rok začne v novém vzdělávacím centru 3. září, kdy sem nastoupí zhruba stovka dětí ve věku od tří do patnácti let z Olomouckého, Zlínského a zčásti i Pardubického kraje. "Postupně počítáme s nárůstem počtu žáků základní a mateřské školy až na maximální kapacitu sto dvacet dětí. Naším úkolem bude připravit je pro jejich samostatné uplatnění ve společnosti," vyslovil přání Jiří Müller.

zdroj: www.olomouc.cz