Stavba školy pro slabozraké finišuje, v Litovli už se chystají na stěhování do Olomouce

V Olomouci finišuje výstavba nového centra pro slabozraké, kam se přemístí ZŠ profesora Vejdovského pro zrakově postižené děti z Litovle. Oproti původním plánům pro ně Olomoucký kraj vybuduje i nové hřiště, hotovo bude na začátku školního roku. Stěhování školy začne v polovině srpna. Vybudování centra si vyžádá zhruba 255 milionů korun a areál bude největší dokončenou investicí Olomouckého kraje v tomto volebním období

Kolaudace centra se uskuteční už na konci července, v litovelské škole se proto chystají na přesun. Své dosavadní působiště, které již nevyhovuje potřebám, opustí po osmapadesáti letech. "Balíme věci potřebné pro výuku, administrativu a podobně. Je kolem toho hodně starostí, takže na nějaké emoce není moc času. Na nové sídlo se ale určitě těšíme, rozhodně nabídne lepší podmínky pro vzdělávání dětí," prozradil ředitel školy Jiří Müller.
Školu potěšilo nedávné rozhodnutí kraje, který nakonec přislíbil i vybudování nového hřiště za zhruba 1,2 milionu korun. To kvůli úsporám původně z projektu vypadlo. "Krajská rada vyhověla žádostem vedení školy pro zrakově postižené a Nadace profesora Vejdovského. Nadace zároveň přislíbila, že kraji část nákladů na hřiště uhradí. Půjde o hřiště s umělým povrchem, oplocením a sportovním vybavením," uvedl hejtman Martin Tesařík. Podle Müllera nadace věnuje dvě stě tisíc korun.
Hřiště přispěje rozvoji vnímání a prostorové orientace dětí a žáků se zrakovým postižením. Bude sloužit nejen při výuce, ale také při odpoledních sportovních aktivitách dětí ubytovaných v centru.

Vzdělávací centrum pro slabozraké vzniká v olomoucké čtvrti Hejčín od loňského roku. Součástí areálu bude také cvičná plocha, na níž se klienti naučí pohybovat v různých terénech. V centru bude také zcela nová mateřská škola pro zrakově postižené děti a internát.
Olomoucký kraj připravoval výstavbu centra již od roku 2004, zvažovalo se několik variant. Na stavbu čerpá úvěr z Evropské investiční banky.
Základní škola pro zrakově postižené a děti s poruchami vidění má nyní 85 žáků z Olomouckého a Zlínského kraje, případně části východních Čech. Postupně bude naplněna celá kapacita 95 míst. Na Moravě jsou obdobná zařízení také v Opavě a Brně.

srd vit čtk

zdroj: www.olomouc.cz