SVĚTLO JINAK

Již druhá fotografická výstava „Světlo jinak“ se uskuteční v rámci doprovodného programu festivalu a ukáže netradiční pohled na světlo a tmu. Srdečně vás zveme na slavnostní vernisáž, která se bude konat v úterý 18. září v 17 hodin v Galerii Café Amadeus (Arcidiecézní muzeum Olomouc).

Barevné instalace a videomappingové projekce jsou založené na světle a obrazových iluzích. Většina z nás vnímá světlo očima, ostatní vjemy mohou být u vizuálního kontaktu potlačeny.

I lidé se zrakovým handikepem umějí světlo vnímat. Sluneční paprsky cítí pomocí pokožky, krásu rozkvetlé louky vnímají čichem. Někteří neznají barvy jako lidé se zdravým zrakem, ale vytvářejí si vlastní definice barev - bílá je jako sníh, modrá je svěží jako moře…

Běžný svět je převážně přizpůsoben vidícím lidem. Těm, kteří vnímají světlo jinak, pomáhá například občanské sdružení TyfloCentrum, které podporuje nevidomé a osoby se zbytky zraku. Proto se pořadatelé festivalu VZÁŘÍ rozhodli podpořit právě tuto organizaci a vnést světlo i do života lidí, kteří ho vidí jinak.

V úterý 25. září vás zveme na autorské čtení básní inspirovaných letošní fotografickou výstavou.

Na letošní výstavě budou k vidění práce těchto autorů:

- Tereza Ondrůšková (CZE
- Marek Detko (SVK)
- David Komínek (CZE)
- Robin Závodný (CZE)
- Dominik Bachůrek (CZE)
- Marco Ceccaroni (ITA)
- Šimon Pikous (CZE)
- Rafal Siderski (POL)

Zdroj: www.vzari.cz