Tmavomodrý festival

Ve dnech 17. a 18. května proběhne již 24. ročník Tmavomodrého festivalu. Hudební festival zrakově postižených dětí a mládeže, doprovází celá řada doprovodných akcí.

Naše doprovodné akce jsou pro vás připraveny na pátek 17. května od 13 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 13 hodin. Místem konání je jako obvykle sál Břetislava Bakaly neboli Bílý dům v Brně na Žerotínově náměstí.

I tentokrát se v rámci výstavy kompenzačních pomůcek můžete těšit na to nejlepší, co pro nás vystavovatelé, tedy zástupci osvědčených firem připravují včetně olomoucké prodejny Tyflopomůcek, u nichž si budete moci zakoupit jakoukoliv pomůcku pro každodenní či příležitostnou potřebu. V případě, že už teď víte, co byste si chtěli u nich pořídit, vám doporučujeme se s nimi předem domluvit, aby vám ji do Brna přivezli. Týká se to především těch cenově náročnějších.

A jaký program jsme pro vás připravili?

- tradiční 19. ročník výstavy kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené uživatele
- již po patnácté se představí venkovní prezentace středisek výcviku vodicích psů z Prahy a Brna
- tradiční již 22. ročník sobotního setkání příznivců výpočetní techniky s úpravou pro nevidomé a slabozraké uživatele

Výstavu doprovodí prodejní výstava výrobků z produkce dílny HapAteliéru brněnského TyfloCentra a v pátek i prodejní výstava výrobků z produkce žáků Střední školy Aloyse Klara.

V sobotu od 9:30 do 12:00 hodin proběhne v přednáškovém sále již tradiční setkání příznivců výpočetní techniky s úpravou pro nevidomé a slabozraké uživatele. V rámci tohoto setkání si budete moci vyslechnout upoutávky jednotlivých vystavovatelů, v nichž nás seznámí s novinkami a pozvou k návštěvě jejich stánků. A jakéže by to měly být novinky? Půjde především o informace spojené se zpřístupněním Windows 8.

ACE Design: zpřístupnění nového operačního systému Windows 8
Adaptech
: Window-Eyes 8.1 v prostředí Windows 8
Spektra
: SuperNova, Envid a ZoomText ve Windows 8
Galop
: nejzajímavější novinky z nabídky firmy

V druhé polovině přednáškové části nás pánové Matěj Plch, Roman Kabelka a Pavel Ondra v krátkosti seznámí s tím, co jsou to tablety, proč a zda jsou vhodné nebo nevhodné pro nevidomé a s možnostmi jejich případné obsluhy bez použití zraku.

Patrik Pospíšil nám před půl dvanáctou v krátkosti představí vlastnoručně vytvořeného, jednoduchého e-mailového klienta, jehož obsluhu zvládne i úplný začátečník, a který spolupracuje se všemi používanými odečítači v systémech Windows 7 i 8. A kdo ví, možná k tomu ještě přidá i nějaké další, jednoduché a pro mnohé z nás užitečné aplikace.

Na úplný závěr proběhne vyhodnocení a ocenění výherců již šestého ročníku Memoriálu Zdeňky Vernarské. Základní část soutěže v těchto dnech právě probíhá. Finále soutěže se uskuteční během sobotního dopoledne a bude pro zájemce přístupné.

A nyní seznam vystavovaných produktů firem:

ACE Design, s. r. o.

- digitální čtecí zařízení ve stolním i přenosném provedení s představením posledních verzí programů WinMonitor, Asistent i dalších programů v prostředí Windows 8.

Adaptech, s. r. o.

- stolní televizní lupa SmartWiev 360
- digitální zápisník pro zrakově postižené s hlasovým výstupem Ultrabook Lenovo ThinkPad
- digitální zvětšovací lupa Toshiba
- ozvučené mobilní telefony Nokia C 5, Nokia E52

Spektra v.d.n.

- stolní počítač s programy ZoomText 10, SuperNova 13, Hal, Guide
- TwinView - monitor k počítači a lupě CV+ umožňující dělený obraz z lupy a počítače při běžícím programu ZoomText, nebo SuperNova
- ClearReader – kamerová OCR čtečka
- kamerová lupa Bierly USB s programem envid  a notebook
- Mini NetBook s programem Hal a braillský řádek Alva BC640
- kamerové lupy: ClearView+
- Prisma AF 22“
- MultiView lupa pro školy a domácí použití
- Compact 4HD, Compact 5HD, Compact 7HD, Compact +, Compact mini
- Mobilní telefony
- EasyLink 12 s telefonem iPhone

Sagitta Ltd., spol. s r.o.

- lupy z číselníku VZP
- digitální lupy (novinky)
- digitální čtecí zařízení Read Easy+
- kapesní lupy

Novinkou letošního roku je prezentace neziskových organizací a institucí poskytujících služby pro zrakově postižené osoby. Nazvali jsme ji Podpora nevidomých od kolébky po aktivní stáří. Půjde o prezentaci prostřednictvím zveřejnění informací na panelech a cílem je představit ucelený přehled neziskových organizací a institucí poskytujících služby zrakově postiženým v Brně a v Jihomoravském kraji.

Zájemci se budou moci seznámit se s činností těchto organizací:

- Společnost pro ranou péči (Brno)
- Speciální pedagogické centrum (Brno)
- Základní a střední škola pro zrakově postižené v Brně
- Středisko pro podporu vysokoškolského studia Teiresiás při Masarykově univerzitě
- Tyfloservis (Brno)
- SONS (spolková činnost)
- Centrum sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením Chrlice
- a samozřejmě také naše brněnské TyfloCentrum

Příjemný pobyt v Brně, pokud se rozhodnete přicestovat, přejí pracovníci obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Brno, o.p. s.


PS:

V případě potřeby zajištění doprovodu na místo konání, doprovod z místa konání, případně asistenci na místě kontaktujte naše pracovníky Dispečinku asistenčních služeb na telefonu 515 919 670 nebo na mailu asistence@centrumpronevidome_cz, nejpozději do 10. 5. 2013. Po tomto datu již nejsme schopni zaručit, že asistenta zajistíme. Při objednání je nutné sdělit:

- odkud doprovod potřebujete, v kolik hodin a kde vás má asistent čekat, v případě příjezdu autobusem či vlakem, odkud přijíždíte
- v případě doprovodu z výstavy kam potřebujete doprovodit, v kolik hodin potřebujete z výstavy odejít,
- zda se vám má asistent věnovat i po dobu vašeho pobytu na akci, tj. doprovázet vás na výstavě a pomoci s orientací a se získáním případných dalších informací.

Služba je zpoplatněna podle platného ceníku, který vám na požádání pracovníci asistenčních služeb pošlou. Platba proběhne hotově na místě při ukončení asistence. Základní sazba je 120 Kč na hodinu, účtuje se po minutě.

zdroj: Vis-Imp