Dotkněte se hvězd!

Pořad brněnské hvězdárny pro zrakově hendikepované návštěvníky

V brněnské hvězdárně existuje pořad "Dotkněte se hvězd", který slabozrakým i zcela nevidomým nabízí k letmému seznámení alespoň některé vesmírné objekty.

Na úvod se návštěvníci seznámí se samotnou hvězdárnou pomocí plastického modelu, který jim zprostředkuje alespoň hrubou představu o podobě hvězdárny, její rozlehlosti i netradičních kopulích. Dále následuje poslech knihy „Dotkněte se hvězd“, přerušovaný ukázkami různých hmatových pomůcek. Nejzajímavější část představení se ale odehrává v originálním hmatovém planetáriu, které tvoří laminátová skořepina o průměru asi metr a půl, na jejíž vnitřní straně jsou upevněny nejnápadnější hvězdy jednotlivých souhvězdí. Jasnosti stálic jsou rozlišeny různými výškami nalepených hvězd a nechybí ani spojnice některých souhvězdí.

Pořad „Dotkněte se hvězd" trvá přibližně hodinu a půl, je určen pro návštěvníky starší 12 roků v maximálním počtu deseti osob. Pokud to čas i zájem dovolí, může návštěvu hvězdárny zpestřit také prohlídka astronomických dalekohledů.

adresa: Brno, Kraví Hora 2, 616 00
tel: 541 321 289
e-mail: e-mail@hvezdarna_cz
web: www.hvezdarna.cz