Nevidomý český horolezec úspěšně zdolal nejvyšší horu Jižní Ameriky

Ačkoliv je nevidomý, svými sportovními výkonu zahanbí Jan Říha leckoho. Nadšený horolezec zdolal Mont Blanc, Elbrus, žulový masiv El Capitan v Yosemitském národním parku nebo třeba Kilimandžáro. Nejnovějším přírůstkem do sbírky je pro něj dobytí Aconcaguy, nejvyšší hory Jižní Ameriky.

Nejvyšší horu Jižní Ameriky Aconcaguu, s jejími 6 962 metry, zdolal Jan Říha teprve jako druhý nevidomý v historii. Jeho snem ale zůstává dobytí všech sedmi nejvyšších vrcholů jednotlivých světadílů. 
Pohybovat se na horách přitom není pro nevidomého Jana Říhu nijak jednoduché. Lezecké úseky zvládá bravurně, problematický je pohyb třeba na suti. S výstupy mu pomáhají takzvaní traséři. Jedním z nich je i Viktor Novák, který se expedice s Janem Říhou účastnil už po několikáté. Ale ani lezení samotné není často snadné, pro běžného lezce je velice důležité si trasu plánovat pár kroků dopředu, to ale pro nevidomého není tak úplně možné. 

„Kolikrát ani v Čechách na sebe lezci nevidí. Když se leze rovně, tak je to jedno, když se zahýbá, tak se mi tam dá do spáry třeba jistítko, nějaká smyčka, friend, aby člověk, když si cvakne lano, věděl, kde má vlastně zahnout,“ popisuje Říha. 

Sedmatřicetiletý nevidomý horolezec je v záviděníhodné formě, tu si udržuje mimo jiné i vytrvalostním běháním. Letos například uběhl přes sto kilometrů, aby podpořil abilympiádu. 
Pracuje v Kanceláři prezidenta republiky a denně při pochůzkách na pražském Hradě zdolá okolo 3 tisíc schodů. Pomáhá mu i to, že si ze svého handicapu nedělá těžkou hlavu. 

„Vždycky každému říkám, kdo mi říká, že se bojí výšek, aby se nedíval dolů,“ dodává s úsměvem. 

Zdroj: www.rozhlas.cz