Sáhnout si na jelena

Národní park Šumava chce umožnit poznat krásy přírody i návštěvníkům s handicapem. „Zdravý člověk si vůbec neuvědomuje, jaké překážky musí handicapovaný překonávat. To, co se nám vůbec nezdá, může být pro osobu se zdravotním postižením nepřekonatelná překážka. Proto spolupracujeme přímo se zrakově, sluchově a pohybově postiženými občany a navštěvujeme s nimi jednotlivá místa národního parku,“ podotkla Pavlína Dobruská z občanského sdružení Trianon Čechy.

„Připravujeme zajímavé výletní trasy pro vozíčkáře i areál lesních her pro nevidomé. Předěláváme jednotlivá informační střediska tak, aby byla bezbariérová, a dokonce plánujeme atraktivní stezky v divočině,“ informoval ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek. Dodal, že si dohled nad tímto projektem vzal osobně na starost.

Areál pro nevidomé má naplno fungovat během dvou let. Zrakově postiženým turistům by měl přiblížit třeba to, jak vypadají zvířata žijící na Šumavě. „Pro lidi, kteří vidí, není problém představit si, jak třeba vypadá jelen. V nově vznikajícím areálu umožníme i nevidomým, aby si na něj mohli sáhnout," popsal Jiří Mánek.

Park chce využít také zkušenosti bavorských sousedů. „Bavorská strana má jistě náskok ve službách pro handicapované návštěvníky, ale u nás to zase doháníme šikovností a nápady. Projekt přispěl na obou stranách k větší informovanosti o podmínkách, za jakých mohou a chtějí tito turisté cestovat,“ uvedla Lenka Dvořáková ze správy parku.

Zdroj: Časopis pro zrakově postižené ZORA